Otpad u moru    2017. godina
Količina i sastav krupnog otpada naplavljenog na obali Ostali dijelovi pokazatelja:
Krupni otpad na površini i na morskom dnu Progutani morski otpad Mikroplastika na plažama i površini mora

Autor(i):
dr.sc. Tutman Pero
Izvor(i) podataka:
Institut za oceanografiju i ribarstvo

Pokazatelj tekst -
Problematika otpada u moru na području Jadrana u prošlosti je uglavnom bila obrađena u povremenim analizama otpada na plažama i plutajućeg otpada, a nedostaju sustavne studije i programi monitoringa, kao i prikupljanje podataka o morskom otpadu. 

Korištena metodologija slijedi onu razvijenu u okviru projekta DeFishGear, a pripremljenu na temelju EU MSFD TG10 “Guidance on Monitoring of Marine Litter in European Seas (2013)”, OSPAR “Guideline for Monitoring Marine Litter on the Beaches in the OSPAR Maritime Area (2010)” i NOOA “Marine Debris Monitoring and Assessment: Recommendations for Monitoring Debris Trends in the Marine Environment (2013), uzevši u obzir nacrt dokumenta “UNEP/MAP MEDPOL Monitoring Guidance Document on Ecological Objective 10: Marine Litter (2014)”, s nužnim izmjenama u vezi sa veličinom uzorkovanog područja.

Tijekom monitoringa količine i sastava krupnog otpada naplavljenog na obali u 2017. na istraživanim područjima je zabilježeno, klasificirano i uklonjeno ukupno 1889 različitih komada otpada. Zabilježeni predmeti su pripadali svim različitim kategorijama otpada u moru: umjetni polimerni materijali – plastika, tekstil, staklo/keramika, metal, papir/karton, guma, obrađeno drvo i kategorija neodređeno. Zabilježene kategorije su značajno kolebale u količini i sastavu u odnosu na područje istraživanja. Količina zabilježenih predmeta otpada na plaži bila je najviša na postaji Stončica s prosječnim brojem 1,252 kom/m2, nakon čega slijedi postaja Prapratna 0,608 kom/m2, te postaja Nin s 0,273 kom/m2.

Na svim istraživanim područjima većina zabilježenih predmeta je izrađena od umjetnih polimernih materijala (plastike), koja je sačinjavala 95,02% ukupno zabilježenih predmeta. U drugu najzastupljeniju kategoriju su pripadali predmeti od drva (1,58%), nakon čega su slijedile kategorije staklo/keramika (0,94%), predmeti od metala (0,84%), gume (0,59%), tekstila (0,39%), te papira (0,29%). Od ukupno zabilježenih predmeta samo je oko 0,1% klasificirano kao neidentificirano i/ili kemikalije.

Analizirajući otpad naplavljen na plažama prema brojnosti utvrđeno je da su najučestaliji pronađeni predmeti filteri cigareta (G27) kojih su sačinjavali 47,84% (964 komada) ukupnog otpada, nakon čega su slijedili komadići plastike veličinske kategorije 2,5 – 50 cm (G79) sa 15,33% (309 komada), te higijenski štapići za uši (G95) sa 12% odnosno 242 ukupno sakupljenih komada.

Količina otpada na plažama za lokaciju Nin iznosi 0,273 N/m2,  Prapratna 0,608 N/m2, te za Stončicu 1,252 N/m2.

Clean Coast Index (CCI) kao preporuka alata za procjenu čistoće obalnog područja (Alkalay et al., 2007) koji mjeri plastični otpad kao pokazatelj čistoće plaža, za lokaciju Nin iznosi 5,461, za Prapratnu 12,16, dok za lokaciju Stončica iznosi 25,04.


Trend S obzirom na nepostojanje sustavnih podataka kao i programa praćenja, naše su spoznaje o ovom pokazatelju još uvijek vrlo oskudne. Jedan od glavnih nedostataka vrednovanja u odnosu na utjecaj na okoliš jest i još uvijek nerazrađeni sustav graničnih vrijednosti, što je izraženo i na razini EU. Stoga, trenutačno još uvijek nije moguće na pouzdan način izraziti kvalificiranje eventualnog stupnja onečišćenosti.

Ekološki status S obzirom na to da se tek 2017. godine po prvi put krenulo sa obavljanjem monitoringa, nije bilo moguće izvršiti procjenu.

Prikaz slika (1) +

Definicija +

Pravni okvir +

ispis Ispis pokazatelja
tekst opis/definicija/pravni okvir slike
ispiši sve       

Početna stranica (www.izor.hr/azo)