Otpad u moru    2017. godina
Krupni otpad na površini i na morskom dnu Ostali dijelovi pokazatelja:
Količina i sastav krupnog otpada naplavljenog na obali Progutani morski otpad Mikroplastika na plažama i površini mora

Autor(i):
dr.sc. Tutman Pero
Izvor(i) podataka:
Institut za oceanografiju i ribarstvo

Pokazatelj tekst -
Otpad na površini mora i na morskom dnu
Problematika otpada u moru na području Jadrana u prošlosti je uglavnom bila obrađena u povremenim analizama otpada na plažama i plutajućeg otpada, međutim nedostaju sustavne studije i programi monitoringa, kao i prikupljanje podataka o otpadu u moru. Tijekom 2017. godine je proveden prvi monitoring plutajućeg otpada, kao i onog nataloženog na morskom dnu.

Plutajući otpad na površini mora
Korištena metodologija vizualnog monitoriranja plutajućeg makro-otpada na površini mora slijedila je onu razvijenu i korištenu u okviru projekta DeFishGear - “Methodology for Monitoring Marine Litter on the Sea Surface - Visual observation (> 2.5 cm)” koja je pripremljena na temelju EU MSFD TG10 “Guidance on Monitoring of Marine Litter in European Seas (2013)”, te NOOA “Marine Debris Monitoring and Assessment: Recommendations for Monitoring Debris Trends in the Marine Environment (2013), uzevši u obzir draft “UNEP/MAP MEDPOL Monitoring Guidance Document on Ecological Objective 10: Marine Litter (2014)”.
Za potrebe monitoringa plutajućeg otpada na površini mora, provedena su istraživanja u skladu za zadanom metodologijom na tri lokacije (Hvarski kanal, Mljet, Dugi otok). Promatranja su obavljala dva promatrača sa malog plovila. Plutajući je otpad određen na temelju pripadnosti/tipa materijala i njegove veličine koja je prema metodologiji uključuje 6 klasa; 2,5-5 cm; 5-10 cm; 10-20 cm; 20-30 cm; 30-50 cm; > 50 cm. 
Ukupno je identificirano 45 komada plutajućeg otpada, predmeti 2,5-10 cm (Hvarski kanal – 5 komada, Mljet – 18 komada i Dugi otok – 22 komada). Plastika je ukupno najzastupljenija kategorija plutajućeg otpada sa 88,88% na svim pojedinačnim postajama (Hvarski kanal – 100%, Mljet – 88,88% i Dugi otok –  86,36%), nakon čega slijedi tekstil sa 6,66%, te papir sa 4,44% ukupnog udjela na svim postajama. Najzastupljenija kategorija su komadići stiropora (G82) sa 42,22%, nakon čega slijede plastične folije (G5) sa 22,22% i komadići plastike (G79) sa 11,11%. 
Prosječna gustoća plutajućeg otpada za lokaciju Hvarski kanal iznosi 130,208 N/km2,  Mljet 483,870 N/km2, te za Dugi otok 691,823 N/km2.

Otpad na morskom dnu
Korištena metodologija monitoriranja makro-otpada na morskom dnu slijedila je onu razvijenu i korištenu u okviru projekta DeFishGear - “Methodology for Monitoring Marine Litter on the Seafloor (continental shelf) – bottom trawl surveys” koja je pripremljena na temelju EU MSFD TG10 “Guidance on Monitoring of Marine Litter in European Seas (2013)”, te NOOA “Marine Debris Monitoring and Assessment: Recommendations for Monitoring Debris Trends in the Marine Environment (2013) i  “MEDITS International bottom trawl survey in the Mediterranean, Instructional Manual” (MEDITS Working Group, 2013), uzevši u obzir draft “UNEP/MAP MEDPOL Monitoring Guidance Document on Ecological Objective 10: Marine Litter (UNEP/MAP MEDPOL, 2014)”. Svi predmeti vidljivi okom su prikupljeni iz mreže i uneseni u bazu podataka.
Monitoring otpada nataloženog na morskom dnu je proveden na ukupno 3 lokacije (sjeverni, srednji i južni Jadran), prikupljanjem otpada iz koćarskih lovina. Otpad je bio prisutan na svim postajama i u svim ulovima mreže koćarice, ali malobrojan. Na istraživanim transektima je ukupno pronađeno i određeno 10 predmeta, i to 4 na sjevernom i na srednjem, te 2 na južnom Jadranu. Ukupna težina tako prikupljenog otpada je iznosila oko 7 kg (sjeverni Jadran – 2,75 kg, srednji Jadran – 4 kg i južni Jadran – 0,25%). Umjetni polimerni materijali (plastika) je ukupno najzastupljenija kategorija otpada sa 90% (sjeverni Jadran – 70%, srednji Jadran – 100% i južni Jadran – 100%), nakon čega slijedi metal sa 10% ukupnog udjela na svim postajama. Najzastupljenija kategorija su boce >0,5 l (G8) sa 30%, dok su ostale kategorije bile ravnomjerno prisutne sa jednim predmetom (vrećica – G3, celofan – G5, boce <0,5 l – G7, industrijske rukavice – G41, ribarski monifilament parangal – G59, plastični građevinski materijal – G89). 
Količina otpada na morskom dnu je za lokaciju sjeverni Jadran iznosi 6,66 N/km2,  srednji Jadran 50 N/km2, te za južni Jadran 42,55 N/km2.

Trend Obzirom na nepostojanje prethodne baze sustavnih podataka kao i programa praćenja, naše su spoznaje o ovom pokazatelju još uvijek vrlo oskudne. Jedan od glavnih nedostataka vrednovanja u odnosu na utjecaj na okoliš jest i još uvijek nerazrađeni sustav graničnih vrijednosti, što je izraženo i na razini EU. Stoga, trenutačno još uvijek nije moguće na pouzdan način izraziti kvalificiranje eventualnog stupnja onečišćenosti.

Ekološki status Obzirom da se tek 2017. godine po prvi put krenulo sa obavljanjem monitoringa, nije bilo moguće izvršiti procjenu.

Prikaz slika (2) +

Definicija -
Otpad naplavljen na obali jedan je od najočitijih znakova onečišćenja morskog okoliša. Glavni izvori onečišćenja s kopna su turizam, ilegalno odlaganje otpada, unosi rijekama, kanalizacija, donosi strujama i vjetrovima. Glavni izvori s mora su otpad s brodova, ribarske aktivnosti. Analiziranje otpada naplavljenog na obali primarni je alat za praćenje kvantificiranja opterećenja otpadom u morskom okolišu. Količina i koncentracije otpada na obali pod izravnim su utjecajem morskih struja i prevladavajućih vjetrova. Njegovi trendovi/pokazatelji se mogu koristiti za praćenje učinkovitosti mjera upravljanja ili ublažavanja, utvrđivanje izvora i aktivnosti koje dovode do zagađenja i određivanje prijetnji morskih ekosustava. Iz tog razloga predložena je količina otpada na obali kao glavni pokazatelj onečišćenja mora (10.1.1) karakteriziran kao "trendovi u količinama otpada koje dospijevaju sa kopna i/ili se nakupljaju na obalama, uključujući analizu njezinog sastava, prostornu raspodjelu i, gdje je to moguće, izvora.
Plutajući otpad ima važnu ulogu u ciklusu otpada u moru jer predstavlja njegovu mobilnu frakciju i vezu između njegovih različitih odjeljaka u okolišu. Predmeti koji se pronalaze kao plutajući otpad su u rangu od velikih od brodskih ili kontejnerskih predmeta, ribolovnih mreža, boca, plastičnih vrećica, preko malih potrošačkih predmeta, do komadića i dijelova predmeta i čestica mikroplastike. Procjenjuje se da je gotovo 90% plutajućeg otpada polimerne prirode antropogenog porijekla. Postoji širok spektar mogućih šteta uzrokovanih plutajućim otpadom. Gutanje otpada i zaplitanje u njega jedan je od utjecaja na morske organizme kao što su morske ptice, ribe, kornjače i morski sisavci. Plutajući otpad također ima potencijal za širenje stranih (invazivnih) vrsta. Putevi za uvođenje takvog otpada su različiti budući da ovakav otpad u moru može potjecati od unosa rijekama, odlaganja otpada na obali, otpuhivanja vjetrovima sa ilegalnih odlagališta otpada na obali ili s mora kao što je otpad s brodova.
S vremenom plutajući otpad obrasta različitim morskim organizmima, postaje teži te lagano tone ka dnu. Količine i raspodjela otpada na morskom dnu pokazuju znatnu prostornu varijabilnost. Na zemljopisnu raspodjelu otpada na morskom dnu snažno utječe hidrodinamika, geomorfologija i ljudski čimbenici. Zahvaljujući morskim strujama, otpad se akumulira na određenim lokacijama morskog dna, štoviše postoje značajne koncentracije duž obalnih i posebnih zemljopisnih područja.
Pod utjecajem abiotičkih faktora s vremenom se polimerni materijali raspadaju na sitne fragmente. Veličinska frakcija ovih fragmenata ispod 5 mm veličine naziva se mikroplastika. Mikroplastika pluta na površini mora i s vremenom se može taložiti u sedimentima na obali.
Otpad iz mora može na različite načine utjecati na morske organizme. Gutanje otpada i zaplitanje u njega jedan je od takvih utjecaja na organizme kao ribe, kornjače, ptice i morski sisavci. Morski organizmi mogu progutati otpad zbog zamjene za prirodni plijen ili slučajno tijekom hranjenja i normalnog ponašanja. Ozbiljni učinci progutanog otpada mogu biti blokada probavnog trakta i unutarnje ozljede oštrim predmetima što može biti uzrok smrtnosti. Ostali štetni učinci su brojni i uključuju blokiranje proizvodnje želučanih enzima, smanjenje hranjenja, razrjeđivanje hranjivih tvari, smanjene stope rasta, apsorpcija toksina i dr.



Pravni okvir -
Zakon o održivom gospodarenju otpadom (NN 94/13, 73/17, 14/19, 98/19),
Zakon o zaštiti okoliša (NN, 80/13, 153/13, 78/15, 12/18, 118/18),
Uredba o izradi i provedbi dokumenata Strategije upravljanja morskim okolišem i obalnim područjem (NN 112/14, 39/17, 112/18),
Regionalni plan o upravljanju morskim otpadom na Mediteranu (u okviru članka 15. LBS Protokola);
Okvirna direktiva o morskoj strategiji (Direktiva 2008/56/EZ);
Zakon o Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, NN, 107/03, 144/12
Odluka o donošenju akcijskog programna strategije upravljanja morskim okolišem i obalnim područjem: Sustav praćenja i promatranja za stalnu procjenu stanja Jadranskog mora (Narodne novine, 153/14).

ispis Ispis pokazatelja
tekst opis/definicija/pravni okvir slike
ispiši sve       

Početna stranica (www.izor.hr/azo)